Zaujímavé fakty

Naša genetická štruktúra určuje náš vzhľad (farbu vlasov a očí, ši sme vysokí alebo nízki) a ako reagujeme na rôzne externé faktory (živiny, fyzickú aktivitu, lieky). Naša DNA dokáže vysvetliť ako metabolizujeme určité látky a ako dokáže naše telo zhodiť alebo pribrať na váhe.

Všetci modrookí ľudia majú pravdepodobne jedného spoločného predka, ktorý mal genetickú mutáciu pred 10 000 až 6 000 rokmi.

Talianske regióny Toskánsko a Umbria sú výnimočné. Tu žijúci ľudia sa geneticky líšia od ostatných talianskych regiónov kvôli genetickému dedičstvu po Etruskoch v tejto oblasti.

Vedci si myslia, že naša túžba po sladkom je biologickou preferenciou, ktorá vznikla, aby zabezpečila prežitie. Obľuba sladkej chuti počas našej prastarej evolúcie možno zabezpečila, že sme prijímali sladké jedlo ako napríklad materské mlieko a ovocie bohaté na vitamíny. Okrem toho najnovšie štúdie naznačujú, že sladké vyhľadávame kvôli jeho schopnosti tíšiť bolesť.

Len 2 percentá ľudského genómu obsahujú informácie týkajúce sa tvorby bielkovín. Zvyšok sú takzvané nekódujúce regióny.

Prvá mrkva sa vôbec nepodobala na mrkvu, akú poznáme teraz. Pôvodne bola táto zelenina fialová alebo biela s tenkým koreňom. Oranžová mrkva, ktorú poznáme a jeme dnes, je výsledkom genetickej mutácie na konci 16. storočia, ktorá vyhrala nad pôvodnou farbou.

NutriFit Premium

NutriFit Premium predstavuje úplnú personalizovanú príručku založenú na vašej genetike z oblasti výživy, športu, zdravia, omladenia a krásy.

Zistite viac

Ak by ste mali odrecitovať celú sekvenciu ATCG a vysloviť všetky 3 miliardy písmen, z ktorých by sa zápisnica genetického materiálu skladala, rýchlosťou 100 sekvencií ARCG za minútu bez spánku, jedla a pitia, recitovali by ste ju 57 rokov.

Približne 8 percent našej DNA je odvodených od vírusov, ktoré napadli genómy našich predkov a už nikdy neodišli.

Ľudia zdieľajú 7 % genetického materiálu s baktériou E.coli, 21 % s červíkmi, 90 % s myšami a 98 % so šimpanzmi.

Africká etnická skupina Yoruba má nezvyčajne vysokú mieru rodenia dvojčiat, vďaka čomu je zaujímavou skupinou na výskum oblasti dedičnosti.

Existuje genetický dôkaz, že Krováci sú jednými z najstarších ľudí na svete. Môžu byť aj najstarší a považujú sa za „genetického Adama“.

Stále nevieme, akú funkciu má viac ako 80 % ľudskej DNA.

Bodka na konci každej vety má veľkosť ako tisíc jadier bunky.

Dvaja jednotlivci zdieľajú až 99,9 % rovnakého genetického materiálu a líšia sa len v 0,1 %.

Ak by ste rozplietli všetky chromozómy zo všetkých svojich buniek (1014) a položili konce DNA k sebe, pramene by boli dlhé ako 6 000 ciest zo zeme na mesiac.

Našim bunkám trvá približne 8 hodín, aby úplne zduplikovali svoju DNA, čo je čas, ktorý zvyčajne strávime v práci.  

Najnovšie príspevky na blogu

27. február, 2020

Genes in action: Preparing to run their first 10k

 We often think of genes as something vague and remote, …

13. február, 2020

How to stop sugar cravings and still have a sweet life?

Controlling your sweet tooth doesn’t have to be a Herculean …

6. február, 2020

Controlling genes: the science of epigenetics

Epigenetics and all its potential implications have generated a lot …

Zadajte svoj email a my vám budeme posielať novinky týkajúce sa výrobkov a špeciálny ponúk.

Táto webová stránka používa súbory cookie, ktoré sú nevyhnuté pre fungovanie webovej stránky a neukladajú osobné údaje. V prípade, že budete stránku naďalej používať, budeme to brať ako váš súhlas s používaním súborov cookie. Prečítajte si viac.